Mis on Ultimate?

Ultimate on kiire ja voolava loomuga võistkonnamäng, milles on segunenud paljude erinevate spordialade tunnused.

Mängu põhiline idee on väga lihtne: lendav taldrik (ehk ketas) tuleb üksteisele söötes toimetada ühest väljaku otsast teisel pool asuvasse punktialasse.

Ultimate’i saavad mängida igas vanuses nii mehed kui ka naised ning kõige erakordsemaks teeb mängu asjaolu, et isegi MM tasemel puuduvad mängul kohtunikud! Mängijad peavad üksteist usaldama ja suutma lahendada veaolukordi.

Väljak

Ultimate'i väljak on ristkülikukujuline ala, mille kummagis otsas on punktiala (end zone). Mängitakse nii murul, liival kui ka saalis. Murul on platsi standardsuurus 100x37 m ning platsil on korraga seitse mängijat mõlemast võistkonnast. Saalis ja rannas on väljak väiksem ning valdavalt mängitakse viis-viiele.

Väljak.jpg

Punktide saamine

Mäng algab, kui üks võistkond viskab ketta teisele poole platsi vastasmeeskonnale. Ründav meeskond korjab ketta üles ning hakkab omavahel ketast söötma nii, et lõpuks saaks keegi selle punktialas kinni püüda.

Spirit of the Game

Ultimate on unikaalne, kuna mängus puuduvad kohtunikud. Kõik mängijad järgivad kindlat käitumisjuhendit, mida nimetatakse (ausa) mängu vaimuks – spirit of the game. Nii peavad mängijad ise vastutama oma käitumise eest ja lahendama kõik veaolukorrad. Pärast mängu hinnatakse ka vastaste spirit‘it ehk nende ausust ja suhtumist mängu.

Olulised reeglid

1. Kui mängija hoiab ketast, ei tohi ta enam tugijalalt liikuda.

2. Ketast hoidval mängijal on 8-10 sekundit aega, et see teisele mängijale visata. Sekundeid loeb lähim kaitsemängija.

3. Füüsiline kontakt mängijate vahel ei ole lubatud ja teisi mängijaid ohustavad võtted platsil loetakse veaks.

4. Turnover (kaitsev meeskond saab ketta ja asub ründama) toimub iga kord, kui ketas puudutab maad, midagi väljaspool platsi piire või kui selle püüab vastasvõistkonna mängija.

5. Mängijaid võib piiranguteta vahetada iga punkti järel, kuid mitte punkti ajal.

Täispikad mängureeglid on saadaval siin.